صاف – لطیف وزیر امور خارجه پیونگ یانگ رکس تیلرسون

صاف – لطیف: وزیر امور خارجه پیونگ یانگ رکس تیلرسون کره شمالی آمریکا واشنگتن امنیت رکس تیلرسون

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

سالانه فیلم های متعددی در دنیا و بخصوص هالیوود ساخته می شوند که اغلب آن ها دارای داستان هایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند

۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

۱۰ فیلمی که باعث می شود مختان سوت بکشد!

عبارات مهم : تصویر

سالانه فیلم های متعددی در دنیا و بخصوص هالیوود ساخته می شوند که اغلب آن ها دارای داستان هایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند. بعضی فیلم ها از هر لحاظی بی نقص هستند و بعد از تماشایشان ناگهان اتفاقی باورنکردنی مانند جادو رخ می دهد.

به گزارش برترین ها ، ترجمه از حسین علی پناهی: هر سال فیلم های متعددی در دنیا و بخصوص هالیوود ساخته می شوند که اغلب آن ها دارای داستان هایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند. بعضی فیلم ها از هر لحاظی بی نقص هستند و بعد از تماشایشان ناگهان اتفاقی باورنکردنی مانند جادو رخ می دهد. داستان فیلم از درون پرده سینما یا صفحه تلویزیون بیرون آمده و تاثیر زیادی بر روی شما می گذارد.

زندگی درست مانند تماشای یک فیلم هست. انگار تنها 10 دقیقه بعد از شروع فیلم زندگی وارد شده است اید و هیچ کس اتفاقات رخ داده در 10 دقیقه ابتدایی فیلم را جهت شما بازگو نمی کند. بدهید ترتیب شما باید خود به تنهایی با استفاده از سرنخ هایی که در ادامه داستان زندگی وجود دارد داستان کلی فیلم را دریابید. بعضی از فیلم ها دقیقا داستانی این چنین دارند و بعد از تماشایشان اتفاقی در درون شما رخ خواهد داد و دیگر انسان سابق نخواهید بود.

1-سه گانه «روح زمان»

۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

سری فیلم های «روح زمان» (The Zeitgeist)جنجال های بسیاری بپا کرد. این مجموعه فیلم پر از مفاهیم دردناک و شگفت انگیز است که درک شما را از همه چیز عوض کردن خواهد داد و خط واضحی بین توطئه و واقعیت ماجراهای اطرافتان ترسیم می کند. این فیلم از بیننده می خواهد که همه چیز را با دید شک نگریسته و در مورد پذیرش و یا رد آن به تفکر عمیق بپردازد. اگر چه این فیلم ها خود یک شاهکار پروپاگاندایی است ولی آن روی سکه ی پروپاگانداهای امروزی را به شما نشان می دهد. در تمام طول این سه گانه پیشنهاد می شود که از اقتصاد جهانی پول محور باید به سمت سیستم اقتصادی پسا قحطی یا اقتصاد منبع محور رفت.

این فیلم ها می خواهد به یک آرمانشهرگرایی تکنولوژیکی اتوماتیک بر اساس داشته های زیست محیطی بادوام و پایا و مدیریت جامعه به صورت علمی برسد. این سه گانه می خواهد بگوید که جهت رسیدن به عالی ترین و سعادتمندترین زندگی ها باید دین، سیاست و اقتصاد به شکل کنونی را رها کرد. عالی ترین قسمت این سه گانه «پروژه ونوس» (The Venus Project) نام دارد.

2- کلوب مشت زنی

فیلم «باشگاه مشت زنی» (Fight Club) یکی از آن دسته فیلم هایی است که همزمان شما را از چندین جهت دچار سردرگمی کرده و به شدت شما را تکان خواهد داد. این فیلم که بر اساس رمانی پرفروش به همین نام ساخته شده است دارای قشنگی خیره کننده ای است که کمتر در فیلم دیگری دیده شده است هست. فیلم بیننده را با خود سوار یک چرخ و فلک کرده و ناگهان متوجه می شوید که چندین شبانه روز است بدون لحظه ای خواب سوار این چرخ و فلک پرهیجان بوده اید.

شاید عنوان آن کسانی که فیلم را ندیده اند گول زده و فکر کنند «باشگاه مشت زنی» فیلمی در مورد مشت زنی و هنرهای رزمی باشد ولی این فیلم در واقع تمدن انسانی را به چالش کشیده و از طریق نافرمانی مدنی استراتژیک و حیله گری انقلابی باعث بوجود آمدن آشوب در جامعه کنونی می شود. این فیلم آشوب متفکرانه و با احتیاط ولی راحت را ار طریق ترویج مینیمالیسم و دوری جستن از سیستم مرسوم مصرف گرایی پیچیده ولی ناکارآمد را نقشه راه انسان می داند. فیلم به زبانی راحت و صریح چنین به ما هشدار می دهد:” این چیزهایی که در تملک دارید بزودی افسار شما را در دست گرفته و شما را کنترل خواهند کرد به نحوی که شما در تملک آن ها درخواهید آمد”.

3- رویای آمریکایی

سالانه فیلم های متعددی در دنیا و بخصوص هالیوود ساخته می شوند که اغلب آن ها دارای داستان هایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند

انیمیشن «رویای آمریکایی» (The American Dream) کارتونی جذاب، بامزه و انگیزشی است که به سیستم فاسد بانکی می پردازد. این فیلم به صورتی تاثیرگذار تمامی مشکلاتی که امروزه با سیستم بانکی، سیستم های خودپرداز، کارت های اعتباری، وام ها، بدهی های بانکی و تورم و دروغ های سیاستمداران و سیستم بانکداری را به تصویر می کشد. وی تمام این پدیده ها را همراه با شوخی های بامزه ولی تاثیرگذار به بیننده نشان می دهد. در واقع این فیلم قلب طمع و قدرت طلبی را نشانه رفته و نشان می دهد که این دو در صورت کنترل نشدن و مورد محدودیت قرار نگرفتن و متوازن سازی با قدرت مردم خیلی سریع باعث شرارت و فساد خواهند شد.

4- بسوی محیط زیست وحشی

فیلم «بسوی محیط زیست وحشی» (Into the Wild) یک شاهکار سینمایی است که نخستین تجربه کارگردانی ارزش پن می باشد. وی در این فیلم بی نقص توانسته به خوبی درد و لذت همزمان شخصیت واقعی کریستوفر مک کندلس در زنده ماندن و در نهایت فوت در تنهایی در محیط زیست وحشی آلاسکا را به تصویر می کشد. فیلم برداری خیره کننده این فیلم به قشنگی هر چه تمام تر دوری شدن کریستوفر از تمدن و راه افتادن در بزرگراه ها به سمت بیابان ها آریزونا و مکزیک و در نهایت محیط زیست وحشی آلاسکا و البته تنهایی، گرسنگی و فوت او در این منطقه را به تصویر می کشد. این فیلم به شدت تماشاگر را تحت تاثیر قرار داده و بیننده را در میانه راه وحشت از فوت و اشتیاق فراوان جهت ماجراجویی رها می کند.

5- سامسارا

۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم «سامسارا» (samsara ) فیلم قشنگی است که تقریباً سخنی در آن به زبان آورده نمی شود ولی دقیقاً به همین علت راحت و باورنکردنی شما را درگیر داستان خود می سازد. این فیلم پر از تصویرسازی های خیره کننده، موسیقی هیجان انگیز و فیلم برداری های باورنکردنی است که ماهیت انسان در داشتن رابطه با دیگران یا نداشتن رابطه با دیگران و محیط اطراف را به تصویر می کشد. فیلم هم جنبه های روشن و هم تاریک انسان مدرن بودن را در برابر شما ظاهر می سازد. این فیلم به طور همزمان شما را پر از علاقه و نفرت نسبت به مخمصه ای که بشریت در آن گرفتار شده است خواهد ساخت.

6- بین ستاره ای

فیلم «بین ستاره ای» (Interstellar) شما را به تفکر عمیق در مورد گزاره هایی مانند زمان، نیروی جاذبه و علاقه می برد و شما را در حالت نیم خیز قرار می دهد، زمانی که از کرم چاله ها عبور می کنید و تنهایی ویرانگر و خرد کننده در فضا را تجربه می کند. با تماشای فیلم به آسانی می توانید وجود جاذبه یا عدم وجود آن را تجربه کنید که شما را به سمت یک موجود فانی که هیچگاه نمی تواند از بند وقت فرار کند سوق می دهد. اگر چه ما توان فرار از وقت را نداریم ولی می توانیم با استفاده از آن هنری بسازیم که از وقت نیز پیشی می گیرد و این فیلم دقیقاً همان اثر هنری است که دانش را نیز پشت سر خود دارد. این فیلم ماجراجویان و قهرمانان را به کشف آخرین حد و مرزهای ناشناخته فرا می خواند. متیو مک کانهی در نقش کوپر در این فیلم چنین می گوید:” انسان در زمین به دنیا آمده است ولی هیچگاه قرار نیست که حتماً همانجا بمیرد”.

7-What the Bleep Do We Know

سالانه فیلم های متعددی در دنیا و بخصوص هالیوود ساخته می شوند که اغلب آن ها دارای داستان هایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند

علیرغم تلاش های دانشمندان حرفه ای در حوزه فیزیک، شیمی و مهندسی جهت این که فیلم « What the Bleep Do We Know» را به یک فیلم قابل درک تبدیل کنند ولی این فیلم هم به خاطر نادرست نشان دادن دانش و هم جلوه دادن مباحث غیرعلمی به جای مباحث علمی مورد انتقاد قرار گرفت. ولی با تمامی این انتقادات، این فیلم رابطه روحانی بین فیزیک کوانتوم و بصیرت (عرفان کوانتومی) را به قشنگی به تصویر می کشد. اگر چه نمی توان تمام مولفه های ارایه شده است در این فیلم را پذیرفت ولی دستکم باعث می شود که واقعیت را به شیوه ای خیالی و نوآورانه به چالش بکشید.

این فیلم این پرسش را در ذهن ایجاد می کند که فکر می کنیم تا چه میزان در مورد عالم هستی اطلاعات داریم و این اطلاعات به چه میزان درست هستند. همچنین با تماشای این فیلم در مورد جایگاه خود در عالم هستی و نظر تان نسبت به وجود خود و عالم هستی دچار تردید خواهید شد. حتی اگر تاثیر زیادی بر روی شما نداشته باشد نیز دستکم به شما کمک خواهد کرد که تفکر فیلسوفانه ای در مورد حقیقت وجود خود داشته باشید.

8- تلقین

۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

فیلم هوشمندانه، نوآورانه و مفرح «تلقین» (Inception ) فیلمی است که به شدت شما را در فکر فرو برده و با تماشای آن «چه می شد اگر» های زیادی از خود خواهید پرسید؛ مهم تر از همه این که چه می شد اگر انسان ها می توانستند فضای ذهنی را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند که به آن ها این امکان را می داد که به بخش ناخودآگاه ذهن فرد دیگری دسترسی داشته و بدهید ترتیب او را جهت انجام دادن کاری خاص به سبکی خاص جنبش سازند. فیلم ما را سوار یک چرخ و فلک سریع السیر می کند که از ایسگاه های خیال پردازی مختلفی می گذرد و در نهایت با این پرسش ما را تنها می گذارد: آیا امکان دارد که واقعیت موجود خود یک خیال و رویا باشد.

به قول معروف یک حکیم چینی که در بحثی مشابه چنین گفت: در خواب دیدم که یک پروانه هستم. ناگهان بیدار شدم و دیدم که انسان هستم. اکنون نمی دانم که آیا انسانی هستم که خواب پروانه بودن را دیده ام یا آیا پروانه ای هستم که خواب انسان بودن را می بینم”. فیلم حتی وارد مباحثی مانند کش دادن وقت و امکان افتادن در عمق خاطراتی می شود که می تواند به یک زندان روانشناختی تبدیل شود. این فیلم ما را به فکر فرو می برد که آیا اکنون در خواب هستیم یا نه، آیا بسیاری از اتفاقاتی که جهت ما افتاده در واقع رویا بوده یا خیر و بسیاری سوالات دیگر در مورد فاصله بین خواب و واقعیت.

9- پرایمر

فیلم «پرایمر» (Primer) که با بودجه ای بسیار اندک ساخته شده است ولی نمی گذارد این بودجه ناچیز باعث شود که در مورد محتوای فیلم مردد شوید. این فیلم پر از واقعیات علمی خیره کننده و پیچش و تغییرات ناگهانی داستانی است که شما را لحظه ای به حال خود رها نمی کند. این فیلم در مورد سفر در وقت روایتی تازه و منحصر به فرد در مورد ماهیت سفر در وقت دارد. علی رغم محاسبات ریاضی پیچیده و علوم پیچیده ای که در آن مطرح می شود ولی این فیلم به شدت راحت و قابل درک است.

بر پایه این مفروض که بسیاری از اکتشافات بزرگ تاریخ تنها به صورت اتفاقی و در نتیجه یک تصادف صورت گرفته اند، دو شخصیت مهم داستان به طور ناگهانی به ایده سفر در وقت به عنوان اثر جانبی و غیرمنتظره کم کردن الکترومغناطیسی وزن یک شیء با تحت تاثیر قرار دادن قدرت جاذبه در یک جعبه خاص می رسند. این دو بر سر نحوه استفاده از این اکتشاف بزرگ خود اختلاف پیدا می کنند و در نهایت ایجاد نسخه هایی متفاوت از خودشان باعث آشوب و بحران ویران کننده ای در سیر وقت می شود. این فیلم بدون شک مغز شما را به چالش کشیده و شاید عالی ترین فیلم تاریخ در ژانر علمی تخیلی باشد.

10- ماتریکس

بدون شک نمی توان فهرست فیلم های توهم برانگیز را بدون نام بردن از فیلم «ماتریکس» (mind-blowing) به آخر برد. بدون شک هیچ فیلمی تا به این حد در فضای آشنایی اجتماعی کلی انسان ها رسوخ نکرده هست. در این فیلم همه چیز خواهید دید: فلسفه عمیق، معماهای اخلاقی، سفر قهرمان،ربات های قاتل و البته کونگ فو ولی بیش از همه به قشنگی واقعیت و فریب را به چالش می کشد. این فیلم درک شما از واقعیت و نظر شما نسبت به محیط اطراف را به طور کلی عوض کردن خواهد داد. «ماتریکس» هم شما را با شک و تردید نسبت به عالم هستی، به دولت ها، به واقعیات ظاهراً انکار ناپذیر اطراف و به خودتان رها خواهد کرد به نحوی که جهت مدت ها تحت تاثیر خبر ویرانگر نهایی فیلم خواهید بود.

اگر چه در این فهرست تنها به 10 فیلم پرداختیم که ذهن و فکر شما را به چالش می کشند ولی نباید از نام فیلم هایی مانند «چهار اسب سوار» ( Four Horsemen)، «ممنتو» (Memento)، «کیهان: اودیس وقت فضایی» (Cosmos: A Spacetime Odyssey)، «دانی دارکو» (Donnie Darko) و «جان مالکوویچ بودن» (Being John Malkovich) به سادگی گذشت.

واژه های کلیدی: تصویر | سیستم | داستان | داستان | تصویرسازی | تمدن انسانی | اخبار فرهنگی و هنری

۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

۱۰ فیلمی که باعث می‌شود مختان سوت بکشد!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz